Mundial 2018: Dania wraca do domu! Chorwacja lepsza w rzutach karnych

Mundialowe rozgrywki wzbudzają coraz więcej emocji. Podczas wczorajszego meczu Chorwacja-Dania już w 4 minucie było 1:1. Na następne bramki kibice musieli czekać aż 112 minut - kiedy rozpoczęły się rzuty karne po 30 minutowej rozgrywce. Ostatecznie Chorwacja wygrała 3:2 i wyeliminowała Danię z dalszych rozgrywek. Co o tym sądzi Przemysław Skowron? Posłuchajcie!

Zaczęło się fantastycznie dla Duńczyków, gdyż już po 57 sekundach gry zdobyli gola. Po rzucie rożnym powstało spore zamieszanie w polu karnym Chorwatów, a strzelającemu Mathiasowi Jorgensenowi wydatnie pomógł Danijel Subasic, który interweniował na tyle nieporadnie, że piłka odbita od jego ręki wpadła do siatki.

Z prowadzenia piłkarze norweskiego trenera Age Hareide cieszyli się ledwie trzy minuty. Wtedy we własnej "szesnastce" Henrik Dalsgaard wybijał piłkę na tyle niefortunnie, że trafił omal nie znokautował Andreas Christensen, ta trafiła pod nogi Mario Mandzukica, który z bliska pokonał Kaspera Schmeichela. Dwie bramki w meczu MŚ w ciągu czterech początkowych minut padły wcześniej w pojedynku Argentyny z Nigerią cztery lata temu w Brazylii.

#FORDANMARK @fodboldbillederdk

A post shared by Andreas Christensen (@andreaschristensen3) on

Tamten mecz skończył się wynikiem 3:2, a w Niżnym Nowogrodzie gole strzelano później dopiero w konkursie rzutów karnych. Przed przerwą jeszcze coś ciekawego się działo, m.in. Subasic dzięki wyjściu z bramki wygrał pojedynek sam na sam z Andreasem Corneliusem, Schmeichel sparował strzał Ivana Rakitica, a piłka po poprawce Ivana Perisica poszybowała wysoko nad poprzeczką. Z kolei sprytne kopnięcie Eriksena w 42. minucie skończyło się trafieniem w spojenie słupka z poprzeczką.

W drugiej połowie przez 30 minut z murawy wiało nudą. Chorwaci nie prezentowali błysku z fazy grupowej, a zdyscyplinowani i sprawiający wrażenie silniejszych fizycznie Duńczycy do maksimum ograniczyli atuty rywali.

W końcówce ożywił się Ante Rebic, który najpierw sprawdził czujność Schmeichela uderzeniem z dystansu, a następnie "zakręcił" Jonasem Knudsenem, jednak po jego dośrodkowaniu Perisic nie trafił w piłkę. Już w doliczonym do 90 minut przez sędziego czasie gry, mecz klamrą mógł spiąć Mathias Joergensen, ale zabrakło mu precyzji przy strzale sprzed pola karnego.

Pierwsza część dogrywki przebiegała pod dyktando piłkarzy z Bałkanów, ale nie zmusili oni duńskiego bramkarza do wysiłku. W 108. minucie kąśliwie, choć nieco niecelnie, uderzył wprowadzony na boisku chwilę wcześniej Pione Sisto.

Wreszcie przyszła 114. minuta. W środku pola piłkę stracił Michael Krohn-Dehli, a doskonałym podaniem błysnął Modric i Rebic popędził sam w stronę bramki. Minął Schmeichela, ale sfaulował go Matthias Joergensen. Modric po raz drugi w Rosji ustawił piłkę na 11. metrze, ale jego sygnalizowany strzał obronił Schmeichel, którego z trybun wspierał ojciec Peter, znany przed laty bramkarz.

Do wyłonienia czwartego ćwierćfinalisty turnieju potrzebny był konkurs "jedenastek". W chwili przerwy chorwacki bramkarz pobiegł na krótko do szatni i wrócił jakby natchniony. Już w pierwszej kolejce odbił na słupek strzał Christiana Eriksena. Po kilkunastu sekundach jednak Schmeichel nogami obronił uderzenie Milana Badelja. Później trafili Simon Kjaer, Andrej Kramaric, Krohn-Dehli i przełamał się Modric. W czwartej serii Subasic był górą w pojedynku z Lasse Schoene, a duński golkiper odbił piłkę po kopnięciu Josipa Pivarica.

Decydująca okazała się piąta kolejka. Subasic obronił strzał Nicolaia Jorgensena, a awans Chorwatom zapewnił mało widoczny wcześniej Rakitic. W ćwierćfinale na ekipę trenera Zlatko Dalica czekają gospodarze.

Więcej przeczytacie na RMF 24 - kliknij tutaj!

Posłuchaj

„Wstawaj, szkoda lata” od poniedziałku do piątku od 5.30 do 9.30,

a w weekendy od 6.00 do 9.30!

Mundialowe szaleństwo trwa! Do 15 lipca męskie reprezentacje narodowej federacji należących do FIFA będą walczyć o tytuł najlepszej piłkarskiej drużyny na świecie.

Bądź na bieżąco - śledź zmagania drużyn na naszej mundialowej stronie!

Mundial 2018: Daltoniści mają pretensje do władz FIFA!
Mundial 2018: Jeszcze dwa gole Belgii i kibice dostaną zwrot pieniędzy za telewizory!
Jacek Tomkowicz i Robert Karpowicz postanowili zapisać działaczy PO na zajęcia judo!