27. Rajd Rzeszowski już za nami. Tak teraz prezentuje się klasyfikacja RSMP!

Piąta runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, a więc Rajd Rzeszowski już za nami. Ten wyścig należał do Nikołaja Griazina, który okazał się najszybszy na 8 z 11 odcinków specjalnych i zwyciężył z ponad minutową przewagą. Łotysz jednak nie zgłosił się do rywalizacji w tym cyklu. Najlepiej więc w klasyfikacji RSMP wypadł duet Grzegorz Grzyb i Bogusław Browiński, który uplasował się zaraz za Griazinem. W klasie Open N najlepszy okazał się Chuchała. Jak przebiegał 27. Rajd Rzeszowski?

Nikołaj Griazin odbił sobie ubiegłoroczne niepowodzenia i tym razem okazał się liderem Rajdu Rzeszowskiego. Mimo że Łotysz najlepiej sobie poradził w ramach tego starcia, to jego wygrana nie ma wpływu na klasyfikację Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Łotysz nie zgłosił się do wyścigów w ramach tego cyklu. Tak więc najlepsze wyniki w klasyfikacji RSMP przypadły zespołowi, który uplasował się na drugim miejscu podium – Grzegorzowi Grzybowi i Bogusławowi Browińskiemu. Trzecie miejsce przypadłu Jakubowi Brzezińskiemu i Kamilowi Kozdroniowi.

Łotysz okazał się najlepszy w aż 8 z 11 oesów. Rajdowiec już od samego początku rzeszowskiego starcia dawał przeczucie, że może się okazać liderem Rajdu Rzeszowskiego. Griazin również trzykrotnie odnotował drugie czasy i okazał się szybszy od Grzyba o prawie półtorej minuty.

Rozgrywki w ramach RSMP

Choć uplasowali się na drugim miejscu, patrząc na wygrane i czasy, to właśnie Grzegorz Grzyb i Bogusław Browiński mimo problemów z samochodem okazali się liderami piątej rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Rajd Rzeszowski z racji tego, że jest punktowany podwójnie, przyniósł im aż 50 dodatkowych punktów w ramach klasyfikacji generalnej. Trzecie miejsce po Griazinie i Grzybie przypadło Brzezińskiemu, który wywalczył najlepszy czas na dwóch odcinkach specjalnych. Ostatni z oesów padł łupem Mikołaja Marczyka, dla którego 27. Rajd Rzeszowski był debiutem nie tylko w ramach tej rywalizacji, ale również w wyścigach na mokrej nawierzchni w samochodzie klasy R5. Kierowca po pierwszym takim starciu uplasował się na piątym miejscu.

Rajd Rzeszowski okazał się pechowy dla jednego z faworytów do zwycięstwa – Tomasza Kasperczyka. Po problemach z nie domagającym samochodem, kierowca i jego pilot wypadli z drogi i rolowali. Uszkodzenia pojazdu uniemożliwiły kontynuację rozgrywki. Awaria samochodu dopadła również zawodnika, który rzadko startuje w polskich rajdach – Łukasza Habaja.

Miniony rajd był również powrotem w wielkim stylu mistrza Polski z 2014 roku, Wojciecha Chuchały. Rajd Rzeszowski był pierwszym w tym roku. Chuchale z miejsca udało się przejąć pałeczkę lidera w klasie Open N. W klasyfikacji RSMP uplasował się na piątym miejscu. Kolejne lokaty zajęli Marcin Słobodzian i Łukasz Kotarba.

Co dalej?

27. Rajd Rzeszowski zakończył serię asfaltowych rajdów w mistrzostwach Polski. Do rozegrania pozostały jeszcze dwie rundy szutrowe: Rajd Elektreny na Litwie, który czeka nas w dniach 7-8 września oraz kończący sezon Rajd Polski (2-23 września), który jest podwójnie punktowaną rundą RSMP oraz przedostatnią eliminacją mistrzostw Europy.