Poplista

1
Mark Ambor Belong Together
2
EMO Nie mówiła nic
3
Hozier Too Sweet

Co było grane?

20:40
Maanam Cykady na Cykladach
20:43
Meduza / James Carter / Elley Duhé / Fast Boy Bad Memories
20:47
Komodo (I Just) Died In Your Arms

Trzech Króli: Czy trzeba iść do kościoła?

Dzisiaj jest ostatnie święto związane z obchodami Bożego Narodzenia. To Objawienie Pańskie, które potocznie nazywane jest świętem Trzech Króli. Tego dnia wierni Kościoła katolickiego udają się do kościoła. Jednak czy jest to obowiązkowe?
shutterstock.com

Nie zawsze wolne

Święto Trzech Króli nie zawsze zaliczało się do dni wolnych od pracy. Po raz pierwszy 6 stycznia zaliczał się dzięki ustawie z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy. Jednak już 9 lat później, bo 16 listopada 1960 roku za sprawą decyzji Sejmu PRL święto to zniknęło z listy dni wolnych od pracy. Przywrócone zostało dopiero w 2010 roku. Pierwszym od długiego czasu wolnym od pracy świętem Objawienia Pańskiego był 6 stycznia 2011 roku

Obowiązkowa msza

W kalendarzu liturgicznym Objawienie Pańskie, które zwyczajowo w Polsce określa się świętem Trzech Króli, funkcjonuje jako święto nakazane. Jest to święto nieruchome, które co roku obchodzi się 6 stycznia. Fakt, że Kościół katolicki spostrzega tę uroczystość jako święto nakazane oznacza, że na wiernych należących do kościoła rzymskokatolickiego spoczywa obowiązek uczestniczenia we mszy świętej, a także powstrzymywania się od wykonywania zajęć utrudniających oddawanie czci Bogu. Mówią o tym kanony 1247 i 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.

Dzień wcześniej

Dla niektórych pójście na mszę świętą 6 stycznia może z różnych względów być niemożliwe. Wówczas należy pamiętać, że rozwiązaniem na to, by nie popełnić grzechu, jest uczestnictwo w wieczornej mszy świętej sprawowanej dzień wcześniej, czyli 5 stycznia. O takiej możliwości mówi Kodeks Prawa Kanonicznego (Kan. 1248 § 1): "Nakazowi uczestniczenia we mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego".

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca!

Polecamy