Gaia Sabbatini w tym roku odniosła pierwszy duży sukces. Fani zachwyceni!

Gaia Sabbatini specjalizuje się w biegach średniodystansowych. Jej najlepszy czas na 1500 m to 4.13,62. W lutym tego roku została mistrzynią Włoch. Jej profil na Instagramie śledzi prawie 150 tysięcy osób!

W lutym 2020 roku, po zdobyciu tytułu mistrzyni Włoch w biegu na 1500 metrów seniorek, stała się pierwszą sportowcem z Teramo, który zdobył krajowy tytuł.

Gaia Sabbatini ma 20 lat i dzięki swojej niezwykłej urodzie ma rzeszę fanów na całym świecie.  Chętnie chwali się swoją figurą w mediach społecznościowych.

Medalistki mistrzostw Polski seniorów w biegu na 1500 metrów

Bieg na 1500 metrów kobiet został rozegrany na mistrzostwach kraju po raz pierwszy na mistrzostwach w 1968 r., które odbyły się w Zielonej Górze. Zwyciężyła Zofia Kołakowska z warszawskiej Spójni, która uzyskała czas 4:34,4.

Najwięcej medali mistrzostw Polski (czternaście) zdobyła Anna Jakubczak, a najwięcej złotych medali (dziesięć) Małgorzata Rydz.

Aktualny rekord mistrzostw Polski seniorów w biegu na 1500 metrów wynosi 4:06,96 i został ustanowiony przez Renatę Pliś podczas mistrzostw w 2012 w Bielsku-Białej.

Medaliści mistrzostw Polski seniorów w biegu na 1500 metrów

Bieg na 1500 m mężczyzn jest rozgrywany na mistrzostwach kraju od ich pierwszej edycji, która miała miejsce w lipcu 1920 roku we Lwowie. Pierwszym w historii mistrzem Polski został zawodnik lwowskiej Pogoni Zdzisław Latawiec, który uzyskał wynik 4:26,7 s. Uzyskany przez niego wynik był gorszy od ustalonego przez Polski Związek Lekkiej Atletyki minimum uprawniającego do startu w igrzyskach olimpijskich w Antwerpii, w związku z czym nie został wówczas uznany mistrzem kraju (tytuł ten przyznawano w 1920 tylko zawodnikom, którzy osiągnęli wyniki lepsze od minimum olimpijskiego). Mimo to według obecnych zasad PZLA wszyscy zwycięzcy mistrzostw z 1920 noszą tytuły ówczesnych mistrzów Polski.

Najbardziej utytułowanym zawodnikiem wśród startujących w mistrzostwach Polski jest Henryk Szordykowski, który zdobył najwięcej medali krajowego czempionatu (osiem, w tym cztery złote). Tyle samo medali, ale tylko trzy złote zdobył Bartosz Nowicki. Więcej złotych medali od Szordykowskiego (po pięć) wywalczyli Witold Baran, Kazimierz Kucharski, Marcin Lewandowski i Mirosław Żerkowski.

Aktualny rekord mistrzostw Polski seniorów w biegu na 1500 metrów wynosi 3:37,4 i został ustanowiony przez Henryka Wasilewskiego podczas mistrzostw w 1977 w Bydgoszczy.

Źródło: Wikipedia