Rasistowskie wpisy po finale Euro 2020. Angielscy kibice atakują Bukayo Sakę: "Wynoś się z mojego kraju"

Powoli opadają sportowe emocje po finale Euro 2020, w którym Włochy pokonały Anglię. Do rozstrzygnięcia spotkania po dogrywce potrzebna była seria rzutów karnych. Ostatnią jedenastkę, która zaprzepaściła szansę Anglików na zwycięstwo w mistrzostwach Europy, strzelał Bukayo Saka. Na 19-letniego piłkarza wylewa się teraz fala rasistowskiego hejtu w Internecie. Mowa nienawiści przybrała tak ogromną skalę, że odniosła się do niej angielska federacja.
Na angielskiego zawodnika wylała się fala hejtu / fot. Shutterstock

Euro 2020. Włochy pokonały Anglię

Za nami gorący finał Euro 2020. Choć spotkanie zapowiadało się bardzo dobrze dla reprezentantów Anglii po golu w 2. minucie, to chwilę potem Włosi zaczęli wywierać na gospodarzach ogromną presję. W drugiej połowie padła bramka dla Włochów, co doprowadziło do wyrównania wyniku. Zwycięzcy nie wyłoniła także 30-minutowa dogrywka, po której rezultat meczu nadal wynosił 1:1.

O zwycięstwie musiała więc zadecydować seria rzutów karnych, która wzbudziła ogromne emocje wśród kibiców. Przed piątą kolejką jedenastek bilans rozgrywki wynosił 3:2 dla Włochów. Po spudłowaniu przez Jorginho ostatnią szansę na wygraną Anglii mógł wywalczyć Bukayo Saka, który wykonywał ostatni rzut w kolejce. Niestety, strzał 19-letniego zawodnika obronił Gianlugi Donnarumma. Dlatego też Euro 2020 zwyciężyli Włosi, a Anglicy musieli obejść się bez trofeum.

Rasistowskie wpisy po finale Euro 2020

Niestety, po zakończeniu finału Euro 2020 w sieci zawrzało. Rozwścieczeni kibice dali upust swoim emocjom, hejtując w bardzo mocnych słowach Bukayo Sakę. Większość z nienawistnych wpisów nacechowana była rasizmem. Niektóre z nich zawierają także wulgarne określenia dotyczące jego koloru skóry.

Wracaj do Nigerii

Wynoś się z mojego kraju

Bukayo Saka, błagam, nigdy nie wracaj do piłki nożnej – można zobaczyć w komentarzach m.in. na Twitterze.

Internauci często prześmiewczo używali także emotki przedstawiającej małpę, aby wyśmiać 19-letniego piłkarza, który nie trafił karnego. Hejt wylewający się na młodego zawodnika, który musiał strzelić decydującą jedenastkę, spotkał się z odpowiedzią federacji sportowej. Angielski związek piłkarski wydał specjalne oświadczenie w tej sprawie, w którym potępił wszelkie akty rasizmu wobec swoich podopiecznych.

Stanowczo potępiamy wszelkie formy dyskryminacji. Jesteśmy przerażeni skalą rasizmu internetowego, który dotknął naszych niektórych zawodników w mediach społecznościowych. Kibice, którzy stoją za tak obrzydliwym zachowaniem, nie są przez nas mile widziani. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by wesprzeć poszkodowanych graczy. Będziemy domagać się surowych kar za odpowiedzialnych za tego typu wpisy – czytamy w oświadczeniu The Football Associaton.

Sama afera wokół Bukayo Saki spotkała się z natychmiastową reakcją środowiska sportowego. Większość osób twierdzi, że porażka w oddaniu decydującego strzału w tak młodym wieku i na tak wielkiej imprezie może wpłynąć na kondycję psychiczną 19-letniego zawodnika. Jeden z dziennikarzy gazety „New York Times” pogratulował podopiecznemu Arsenalu dużej odwagi.

To jest naprawdę głęboko niesprawiedliwe dla Bukayo Saki. Ogromne brawa za odwagę, ale zawodnik w takim młodym wieku oddaje decydującego karnego? – napisał na Twitterze Rory Smith, dziennikarz „New York Times”.

Bukayo Saka – kim jest 19-letni zawodnik Arsenalu?

Bukayo Saka urodził się w Londynie 5 września 2001 roku. W barwach Arsenalu Londyn zadebiutował w sezonie 2018/19. W następnym sezonie zawodnik wszedł już do podstawowego składu londyńskiego zespołu. Według strony transfermarket.de, zawodnik wyceniany jest na 65 milionów euro.

Piłkarz na Euro 2020 zagrał w 4 meczach. Na murawie tegorocznych mistrzostw Europy zadebiutował podczas ostatniego spotkania grupowego, z Czechami. Później angielski selekcjoner zdecydował się wystawić go w meczach fazy pucharowej z Niemcami i Danią. W meczu z Włochami wszedł na boisko w 70. minucie, zastępując Kierana Trippiera.

Euro 2020. Włochy mistrzem Europy! Kadra Roberto Manciniego triumfuje na Wembley!
Włosi mistrzami Europy! Italia pokonała Anglię 1:1 (3:2) w rozgrywanym na Wembley wielkim finale Euro 2020 i sięgnęła po puchar! Podstawowy czas oraz dogrywka nie pozwoliła na wyłonienie zwycięzcy. Konieczne były rzuty karne, które zakończyły się...

Piotr Gąsowski ostro o krytyce wobec Dariusza Szpakowskiego. "Pozbawiamy się szacunku do samych siebie"
W niedzielę na stadionie Wembley rozegrany został finałowy mecz Euro 2020 pomiędzy Włochami a Anglią. Po serii rzutów karnych mistrzami Europy zostali Włosi. Finał turnieju miał skomentować Dariusz Szpakowski. Niestety, tak się nie stało. Na kilka...