Szachy. Jan-Krzysztof Duda triumfuje w Pucharze Świata! Historyczne osiągnięcie Polaka

Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda zwyciężył w Pucharze Świata w szachach! W finale 23-latek pokonał Rosjanina Siergieja Karjakina i został pierwszym Polakiem w historii, który triumfował w tym turnieju.

Jan-Krzysztof Duda przeszedł do historii

Już wczoraj Jan-Krzysztof Duda zachwycił wszystkich miłośników szachów, kiedy w półfinale Pucharu Świata po dogrywce pokonał mistrza świata i jednego z najlepszych zawodników w historii - Magnusa Carlsena. Dziś Polak triumfował w finale tego turnieju.

W finałowym starciu 23-letni polski arcymistrz mierzył się z Siergiejem Karjakinem z Rosji. Pierwszy mecz odbył się w środę i wówczas Duda grał czarnymi, czyli był stroną, po której dużo ciężej o wygranie partii. 40-minutowa partia zakończyła się remisem. Rewanżowy pojedynek miał miejsce w czwartek. Jan-Krzysztof Duda grał białymi i po trzygodzinnej partii okazał się lepszy od Rosjanina.

Zwycięstwo Polaka w Pucharze Świata to największe osiągnięcie w powojennej historii polskich szachów. Za triumf Jan-Krzysztof Duda otrzyma ponad 100 tysięcy dolarów nagrody.

Mamy to! Serdecznie dziekuję wszystkim, którzy mnie wspierali przez ten bardzo długi turniej! - napisał w swoich mediach społecznościowych

W rozgrywanym od 2005 roku w cyklu dwuletnim turnieju o Puchar Świata dotychczas zwyciężali: Lewon Aronian z Armenii, Amerykanin Gata Kamsky, Boris Gelfand z Izraela, Rosjanie Peter Swidler, Władimir Kramnik, Karjakin, ponownie Aronian oraz Tejmur Radżabow z Azerbejdżanu

Źródło: RMF/PAP

Co wiesz o szachach? Zaskakujące fakty o "grze królów"
Na planszy koktajle Mołotowa! Niecodzienna partia szachów rozegrana przez ukraińskich żołnierzy [ZDJĘCIA]
Skandal w polskich szachach, 17-latka zdyskwalifikowana. Oszukiwała, wychodząc do toalety
Polak wicemistrzem świata w szachach! Srebrny medal wywalczył Jan-Krzysztof Duda

Syn Dawida Narożnego w szpitalu. Muzyk zespołu Piękni i młodzi opublikował niepokojący wpis
Dawid Narożny kilka lat temu powitał na świecie syna. Muzyk znany z zespołu Piękni i młodzi niedawno poinformował na Instagramie, że jego pociecha ma problemy ze zdrowiem i obecnie przebywa w szpitalu.