Szachy. Jan-Krzysztof Duda triumfuje w Pucharze Świata! Historyczne osiągnięcie Polaka

Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda zwyciężył w Pucharze Świata w szachach! W finale 23-latek pokonał Rosjanina Siergieja Karjakina i został pierwszym Polakiem w historii, który triumfował w tym turnieju.

Jan-Krzysztof Duda przeszedł do historii

Już wczoraj Jan-Krzysztof Duda zachwycił wszystkich miłośników szachów, kiedy w półfinale Pucharu Świata po dogrywce pokonał mistrza świata i jednego z najlepszych zawodników w historii - Magnusa Carlsena. Dziś Polak triumfował w finale tego turnieju.

W finałowym starciu 23-letni polski arcymistrz mierzył się z Siergiejem Karjakinem z Rosji. Pierwszy mecz odbył się w środę i wówczas Duda grał czarnymi, czyli był stroną, po której dużo ciężej o wygranie partii. 40-minutowa partia zakończyła się remisem. Rewanżowy pojedynek miał miejsce w czwartek. Jan-Krzysztof Duda grał białymi i po trzygodzinnej partii okazał się lepszy od Rosjanina.

Zwycięstwo Polaka w Pucharze Świata to największe osiągnięcie w powojennej historii polskich szachów. Za triumf Jan-Krzysztof Duda otrzyma ponad 100 tysięcy dolarów nagrody.

Mamy to! Serdecznie dziekuję wszystkim, którzy mnie wspierali przez ten bardzo długi turniej! - napisał w swoich mediach społecznościowych

W rozgrywanym od 2005 roku w cyklu dwuletnim turnieju o Puchar Świata dotychczas zwyciężali: Lewon Aronian z Armenii, Amerykanin Gata Kamsky, Boris Gelfand z Izraela, Rosjanie Peter Swidler, Władimir Kramnik, Karjakin, ponownie Aronian oraz Tejmur Radżabow z Azerbejdżanu

Źródło: RMF/PAP

Wybrane dla Ciebie

Co wiesz o szachach? Zaskakujące fakty o "grze królów"
Na planszy koktajle Mołotowa! Niecodzienna partia szachów rozegrana przez ukraińskich żołnierzy [ZDJĘCIA]
Skandal w polskich szachach, 17-latka zdyskwalifikowana. Oszukiwała, wychodząc do toalety
Polak wicemistrzem świata w szachach! Srebrny medal wywalczył Jan-Krzysztof Duda

Gorący temat

Jak przygotować się na nagłe zagrożenie? To musisz wziąć ze sobą do plecaka
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa udostępniło nową stronę internetową, na której można znaleźć poradniki na wypadek sytuacji kryzysowych. Instytucja w krótkim poradniku przypomina, co powinno znaleźć się w naszym plecaku na wypadek ewakuacji.