Nie żyje muzyk znanego polsko-ukraińskiego zespołu. Zginął pod Kijowem

W walkach pod Kijowem w Ukrainie życie stracił jeden z muzyków polsko-ukraińskiej grupy Taraka, która nagrała utwór "Podaj rękę Ukrainie". Wiolonczelista miał zaledwie 28 lat.
fot. shutterstock.com

Nie żyje muzyk zespołu Taraka

Brutalna inwazja Rosji na Ukrainę trwa od ponad dwóch tygodni i pochłania coraz więcej ofiar. Wśród nich znajdują się cywile, niewinne dzieci i zasłużeni dla ukraińskiej kultury. Jak poinformowano w TVP Info, w walkach pod Kijowem życie stracił jeden z muzyków grupy Taraka, która nagrała przebój „Podaj rękę Ukrainie” – nieoficjalny hymn Euromajdanu w 2014 roku, który do dziś zagrzewa Ukraińców do walki o wolność.

Zespół Taraka tuż po rozpoczęciu wojny w Ukrainie wystąpił w czasie zorganizowanego przez Telewizję Polską koncertu „Solidarni z Ukrainą”. Grupa nie pojawiła się w Warszawie w pełnym składzie, albowiem – jak informował frontman Karol Kus – część muzyków zaangażowała się w walkę na froncie. Jeden z nich, 28-letni wiolonczelista Dmitrij, stracił życie pod Kijowem.

Dmitrij, jeden z współpracowników naszego zespołu – ponieważ Taraka to projekt, w którym bierze udział mnóstwo muzyków, wirtuozów z Ukrainy i z Polski – zginął pod Kijowem – potwierdził na antenie TVP Info lider Taraki.

Zespół Taraka nagrał przebój „Podaj rękę Ukrainie”

Zespół Taraka działa od 2012 roku i w swoich utworach często porusza temat przyjaźni polsko-ukraińskiej. To czteroosobowa formacja, której liderem jest Karol Kus. Popularność grupie Taraka przyniósł utwór „Podaj rękę Ukrainie”, który w 2014 roku stał się nieoficjalnym hymnem Euromajdanu. W 2016 roku muzycy próbowali swoich sił w polskich preselekcjach do Eurowizji. O występ w międzynarodowym konkursie walczyli z numerem „In the Rain”. Ostatecznie reprezentantem Polski został wybrany wtedy Michał Szpak.

Czytaj dalej: