Eurowizja 2023. Blanka na 8. miejscu w głosowaniu widzów! Pogrążyły ją oceny jury

Blanka reprezentująca Polskę z utworem "Solo" skończyła na Eurowizji w Liverpoolu na 19. miejscu. Jak się okazuje, na dół tabeli zrzuciły ją głosy jurorów. W głosowaniu publiczności Polka była bowiem ósma!

Eurowizja 2023. Loreen zwyciężczynią

Za nami finał 67. Konkursu Piosenki Eurowizji w Liverpoolu. Tegoroczną imprezę wygrała Loreen reprezentująca Szwecję z utworem „Tattoo”. Wokalistka od dawna uchodziła za faworytkę, więc jej zwycięstwo nie było dużym zaskoczeniem. Sprawiło jednak, że Loreen zapisała się w historii Eurowizji jako pierwsza kobieta, która wygrała ten konkurs więcej niż jeden raz.

Loreen wygrała Eurowizję już po raz drugi. Kim jest zwyciężczyni konkursu w Liverpoolu?
Loreen wygrała 67. Konkurs Piosenki Eurowizji w Liverpoolu i tym samym stała się pierwszą w historii kobietą, która dwukrotnie sięgnęła po zwycięstwo. Wcześniej triumfowała w 2012 roku na Eurowizji w Baku z kultową już "Euphorią".

Eurowizja 2023. Blanka na 19. miejscu

Blanka Stajkow, tegoroczna reprezentantka Polski, na Eurowizji w Liverpoolu skończyła na 19. miejscu. Po ogłoszeniu samych głosów jurorskich była jeszcze niżej, bo na 24. pozycji. Blance nie udało się przekonać do siebie międzynarodowego jury, od którego otrzymała zaledwie 12 punktów. Loreen, zwyciężczyni tego głosowania, miała ich 340.

Eurowizja 2023. 8. miejsce Blanki u widzów

Zdecydowanie więcej wsparcia Blanka otrzymała od publiczności. Z televotingu zgarnęła kolejne 81 punktów, które po zsumowaniu z notami jurorskimi dały jej 93 punkty i miejsce w drugiej dziesiątce finału.

Jak się okazuje, reprezentantka Polski mogła skończyć zdecydowanie wyżej, gdyby liczyły się tylko głosy widzów. U publiczności „Solo” było bowiem na wysokiej, 8. pozycji. Więcej punktów niż Blanka otrzymali tylko reprezentanci: Finlandii (zwycięzca televotingu, 376 punktów), Szwecji, Norwegii, Ukrainy, Izraela, Włoch i Chorwacji.

To kolejny rok, kiedy głosy jury obniżają rezultat Polski w finale Eurowizji. W ubiegłym roku Krystian Ochman, który u publiczności był oczko niżej niż Blanka (!), zajął ostatecznie 12. miejsce. Jeszcze bardziej skrajna sytuacja miała miejsce w 2016 roku, gdy Michał Szpak zajął 3. miejsce w głosowaniu widzów, ale przez przedostatnie miejsce u jurorów spadł w ogólnej klasyfikacji na 8. pozycję.