GIS ostrzega. Chodzi o ciastka z Biedronki
Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawiło się ostrzeżenie dotyczące popularnych ciastek z Biedronki. Mowa o herbatnikach Bonitki Petit Beurre, w których stwierdzono podwyższony poziom akryloamidu. Ocena ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego głosi, że spożycie takiej partii produktu może mieć „negatywny wpływ na zdrowie konsumentów”.
Szczegóły dotyczące produktów:
Produkt: Herbatniki Petit Beurre, 400 g
Marka: Bonitki
Numer partii i data minimalnej trwałości: 6104037121 01-10 - 13/04/2027
Importer: YARYCH IMPORT EKSPORT SP. Z O.O., Lwowska 38, 40-389 Katowice
Producent herbatników (Cukiernia Yarych) zobowiązała się do utrzymania właściwego poziomu akryloamidu i razem z Jeronimo Martins Polska S.A. podjęto decyzję o wycofaniu ze sprzedaży określonej partii produktu.
Ciasta wycofane z Biedronki. Przyczyną akryloamid
Jak czytamy w komunikacie, decyzja o wycofaniu ze sprzedaży określonej partii herbatników zapadła po stwierdzeniu w składzie podwyższonego poziomu akryloamidu. Nie istnieją żadne limity w normach i przepisach prawa, które określałyby dopuszczalną wartość tej substancji. GIS informuje, że powstaje ona naturalnie podczas wypieku ciastek, a laboratoria prowadzą każdorazowo kontrole i oceny ryzyka. Na tej podstawie udaje się ustalić przypadki, gdzie poziom akryloamidu jest wyższy, niż w innych partiach wypieków.
GIS przypomina, że konsumenci nie powinni spożywać produktu z partii objętej ostrzeżeniem.
- Od dzisiaj z kartą Moja Biedronka za 1 zł. Normalnie kosztuje 19,99 zł
- Od jutra w Biedronce po 0,99 zł. „Limit dzienny: 3 szt. każdego produktu”
- Od jutra w Biedronce. „3+3 gratis”, „2+2 gratis”, „1+1 gratis” na wszystkie
- Od jutra w Biedronce za 1 zł dla wszystkich. Normalnie kosztują 14,99 zł
- Od jutra w Biedronce za 7 zł. Normalnie trzeba zapłacić 75,99 zł

