Polak wicemistrzem świata w szachach! Srebrny medal wywalczył Jan-Krzysztof Duda

Wspaniała wiadomość dotarła do nas z Sankt Petersburga! Polak, Jan-Krzysztof Duda zdobył srebrny medal w trwających tam mistrzostwach świata w szachach błyskawicznych. Zwyciężył Norweg, Magnus Carlsen. Trzecie miejsce zajął Amerykanin, Hikaru Nakamura.
Jan-Krzysztof Duda /pap/Jakub Kaczmarczyk /

Polak wicemistrzem świata w szachach

Polak został wicemistrzem świata w szachach błyskawicznych! Srebrny medal w Sankt Petersburgu wywalczył 20-letni Jan-Krzysztof Duda. W 21 rundach Polak zgromadził 16,5 pkt. To zaledwie o pół mniej niż tegoroczny zwycięzca, Norweg Magnus Carlsen. Na trzeciej pozycji uplasował się Amerykanin Hikaru Nakamura, który zdobył 14,5 pkt.

15 wygranych partii

Jan-Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka) wygrał 15 partii, pokonując wyżej notowanych od siebie zawodników. Wśród nich byli: Holender Anish Giri, Boris Gelfand z Izraela czy Ormianin Lewon Aronian. Polak przegrał zaledwie trzy pojedynki, m.in.  z medalistami: Carlsenem w siódmej rundzie oraz Nakamurą w osiemnastej.

Jak informuje PAP, za srebrny medal Polak otrzymał 50 tys. dolarów. Łączna pula nagród wyniosła  1 150 000 dolarów. W turnieju błyskawicznym w Sankt Petersburgu wystartowało 201 zawodników.

Gratulujemy!

Wybrane dla Ciebie

Gorący temat

Pomoc dla Kasi ze Szczyrku. Cała jej rodzina zginęła podczas wybuchu gazu, kobieta straciła wszystko
4 grudnia w wyniku wybuchu gazu zawalił się dom przy ul. Leszczynowej w Szczyrku. Podczas nieszczęśliwego zdarzenia zginęła cała rodzina Kasi, która w momencie tragedii była w pracy. W serwisie pomagam.pl utworzono specjalną zbiórkę pieniędzy dla kobiety.