Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata 2019 - podsumowanie. Sześć medali Polaków.

Sześć medali, ale tylko jeden złoty Pawła Fajdka, zdobyli polscy lekkoatleci w zakończonych w wczoraj mistrzostwach świata w Dausze. Imprezę charakteryzowały świetne wyniki, w tym trzy rekordy świata, a także nocne bieganie i sterylne warunki stadionowe.

Sześć medali Polaków

Szcześć medali zdobili biało-czerwoni - to pod względem wynikowym najlepsza impreza w historii. Niektóre konkurencje stały wręcz na kosmicznym poziomie - przyznają wszyscy uczestnicy. Polacy spisali się powyżej oczekiwań. Przed przyjazdem do Kataru mówiono o 4-5 miejscach na podium, a jest ich sześć.

Ostatniego dnia do polskiego worka z medalami wrzucili srebro kobieca sztafeta 4x400 metrów i brąz Marcin Lewandowski na 1500 metrów. Oba biegi zakończyły się rekordami Polski - odpowiednio 3.21,89 i 3.31,46. A czas Polek w sztafecie jest najlepszym w Europie od ponad ośmiu lat. Wcześniej w rzucie młotem złoto zdobył Paweł Fajdek, srebro wywalczyła Joanna Fiodorow, a brąz Wojciech Nowicki. Trzeci w skoku o tyczce był też Piotr Lisek.

Trzy rekordy świata

Bohaterką imprezy była Sifan Hassan. Holenderka etiopskiego pochodzenia jako pierwsza w historii wygrała rywalizację na 10 000 metrów i 1500 metrów. Na obu dystansach uzyskała znakomite rezultaty - 30.17,62 i 3.51,95. Cieniem rzuca się tylko jej współpraca z zawieszonym w trakcie mistrzostw świata amerykańskim trenerem Alberto Salazarem.

Trzy medale do domu przywiezie brytyjska sprinterka Dina Asher-Smith. Na 100 metrów i w sztafecie 4x100 metrów wywalczyła srebro, a na dystansie 200 metrów wygrała.

Zostały poprawione trzy rekordy świata - w biegu na 400 metrów ppł swoje osiągnięcie z lipca poprawiła Amerykanka Dalilah Muhammad - 52,16. Wcześniej dwukrotnie najlepszy czas w historii uzyskiwała amerykańska sztafeta mieszana 4x400 metrów, ale to nowa konkurencja. IAAF za rekord świata wypłaci dodatkowo 100 tysięcy dolarów.

Krytyka IAAF

Najwięcej krytyki IAAF usłyszał przy okazji rozgrywania konkurencji ulicznych - maratonów i chodu. Odbywały się one w środku nocy (chód na 50 kilometrów kobiet zakończył się nad ranem), bo wcześniej nie pozwalały na to warunki atmosferyczne. Nikomu nic się nie stało, ale do szpitala polowego rozstawionego przy trasie, trafiało sporo sportowców.

I to były też jedyne konkurencje, w których odnotowano słabsze wyniki.

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata 2019. Aniołki Matusińskiego mają srebro! Ustanowiły rekord kraju!
Wczoraj po godzinie 20.00 cała Polska trzymała kciuki za naszą sztafetę 4x400 metrów kobiet. Iga Baumgart-Witan, Patrycja Wyciszkiewicz, Małgorzata Hołub-Kowalik i Justyna Święty-Ersetic pobiegły rewelacyjnie. Nie dość, że zajęły drugie miejsce, to...

Warunki były znane parę miesięcy wcześniej i każdy dostał o nich informację - tłumaczył szef IAAF Sebastian Coe, który w Dausze został wybrany na kolejną kadencję.

Dużo emocji wzbudziły tradycyjnie sprinty - najszybszymi na świecie zostali Amerykanin Christian Coleman (9,76) i Shelly-Ann Fraser-Pryce (10,71). Złoto pierwszego z nich wzbudziło mnóstwo kontrowersji, bo mógł być zawieszony za niestawienie się na kontrole antydopingowe. Jego prawnicy znaleźli jednak luki i go wybronili.

To niesprawiedliwe, że my musimy startować pod neutralną flagą, a Coleman wygrywa i nikt nic nie robi - powiedziała zwyciężczyni w skoku wzwyż Rosjanka Maria Lasickiene.

Na kosmicznym poziomie stał konkurs kulomiotów. Trzech medalistów znalazło się w jednym centymetrze, ale najlepszy był Amerykanin Joe Kovacs - 22,91. Tak daleko pchano ostatni raz w 1990 roku.

Także bieg na 400 metrów kobiet wzbudził bardzo duże emocje. Wygrała go reprezentantka Bahrajnu Salwa Eid Naser, a jej wynik 48,14 wzbudził podziw wszystkich.

View this post on Instagram

end of season ?

A post shared by Piotr Lisek (@lisek_piotr) on

Z punktu widzenia organizatorów najważniejszy był finał skoku wzwyż mężczyzn. Mutaz Essa Barshim porwał publiczność i mimo wielu trudności w sezonie wygrał wynikiem 2,37. Najbardziej szczęśliwy był jego trener Stanisław Szczyrba.

Ozdobą mistrzostw świata był obrazek z eliminacji 5000 metrów mężczyzn. Jonathan Busby z Aruby doznał kontuzji i nie był w stanie dotrzeć do mety o własnych siłach. W osiągnięciu tego celu pomógł mu Braima Dabo z Gwinei Bissau.

Poprawionych zostało sześć rekordów mistrzostw świata, reprezentanci 43 krajów stawali na podium.

W klasyfikacji medalowej Polacy zajęli 11. miejsce (nie licząc startujących pod neutralną flagą Rosjan), ale szóste ex aequo pod względem liczby krążków. Zdecydowanie najlepsi byli Amerykanie (14-11-4).

To co stało się wczoraj jeszcze do mnie nie dochodzi!! 12 lat czekałem na ten medal!! 12 lat!! 6 finałów mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich, 2x czwarte miejsce, dyskwalifikacja...i w końcu wziąłem swoje!!! Wielkie podziękowania dla mojej żony która czeka na mnie 300 dni w roku kiedy ja trenuje za granica. Wielkie podziękowania dla mojego brata/trenera Tomasza Lewandowskiego- to nasz wspólny sukces. Olbrzymie dzięki dla partnerów @grupaazotysa @swansonpolska @toyotakozlowski @lexusszczecin @adidasrunning sukcesu nie byłoby również bez wsparcia fizjoterapeuty @wojciechdybizbanski i psychologa Dariusza Nowickiego. Dziękuje @pzla1919 @mon_gov_pl. Dziękuje wszystkim kibicom bo to również Wasz sukces!!! #lewandowski fot. @fot.pawelskraba

A post shared by Marcin Lewandowski 800 (@marcin.lewandowski.800) on

Jacek Tomkowicz i Robert Karpowicz postanowili zapisać działaczy PO na zajęcia judo!

sanah w RMF. Ekskluzywny koncert już 1 maja!
1 maja sanah wystąpi na żywo w ramach Poplisty Live Sessions w RMF FM. Przy okazji będzie też szczera rozmowa Darka Maciborka z wokalistką, czyli idealna okazja do tego, żeby bliżej się poznać! Przypominamy, premiera nowej płyty wokalistki już w czerwcu.